Skip Navigation Links
Final Round in DENMARK & POLAND
Pool A in Odense (DEN)
Participating Teams
BELARUS
BELGIUM
DENMARK
ITALY
Pool B in Gdansk (POL)
Participating Teams
FRANCE
POLAND
SLOVAKIA
TURKEY
Pool C in Herning (DEN)
Participating Teams
FINLAND
SERBIA
SLOVENIA
THE NETHERLANDS
Pool D in Gdynia (POL)
Participating Teams
BULGARIA
CZECH REPUBLIC
GERMANY
RUSSIA
Playoff matches
Participating Teams
BULGARIA
DENMARK
ITALY
POLAND
RUSSIA
SERBIA
SLOVAKIA
THE NETHERLANDS
Quarter Finals
Participating Teams
BELGIUM
BULGARIA
FINLAND
FRANCE
GERMANY
ITALY
RUSSIA
SERBIA
Semifinals & Finals
Participating Teams
BULGARIA
ITALY
RUSSIA
SERBIA
Pool A in Odense (DEN)
Day 3

MFA-05 BELARUS 2
DENMARK 3
MFA-06 ITALY 2
BELGIUM 3
Pool B in Gdansk (POL)
Day 3

MFB-11 TURKEY 1
FRANCE 3
MFB-12 SLOVAKIA 1
POLAND 3
Pool C in Herning (DEN)
Day 3

MFC-17 THE NETHERLANDS 3
SLOVENIA 1
MFC-18 SERBIA 3
FINLAND 0
Pool D in Gdynia (POL)
Day 3

MFD-23 GERMANY 3
CZECH REPUBLIC 0
MFD-24 BULGARIA 1
RUSSIA 3
Playoff matches
Playoff matches in Aarhus (DEN)

MF-25 ITALY 3
THE NETHERLANDS 1
MF-27 SERBIA 3
DENMARK 0
Quarter Finals
Quarter Finals in Aarhus (DEN)

MF-29 BELGIUM 1
SERBIA 3
MF-31 FINLAND 1
ITALY 3
Semifinals & Finals
Final Match in Copenhagen (DEN)

MF-36 RUSSIA 3
ITALY 1
Pool A in Odense (DEN)
 Pts.MatchesWSLS
BELGIUM
8 3 93
ITALY
7 3 84
DENMARK
2 3 48
BELARUS
1 3 39

Detailed Standing
Pool B in Gdansk (POL)
 Pts.MatchesWSLS
FRANCE
9 3 92
POLAND
6 3 75
SLOVAKIA
2 3 48
TURKEY
1 3 49

Detailed Standing
Pool C in Herning (DEN)
 Pts.MatchesWSLS
FINLAND
6 3 65
SERBIA
5 3 75
THE NETHERLANDS
4 3 67
SLOVENIA
3 3 57

Detailed Standing
Pool D in Gdynia (POL)
 Pts.MatchesWSLS
GERMANY
8 3 92
RUSSIA
6 3 64
BULGARIA
4 3 67
CZECH REPUBLIC
0 3 19

Detailed Standing
Playoff matches
Status Teams
Qualified
RUSSIA
Qualified
SERBIA
Qualified
ITALY
Qualified
BULGARIA
Eliminated
POLAND
Eliminated
THE NETHERLANDS
Eliminated
DENMARK
Eliminated
SLOVAKIA

Detailed Standing
Quarter Finals
Status Teams
Qualified
BULGARIA
Qualified
ITALY
Qualified
RUSSIA
Qualified
SERBIA
Eliminated
BELGIUM
Eliminated
FINLAND
Eliminated
FRANCE
Eliminated
GERMANY

Detailed Standing
Semifinals & Finals
Placement Teams
1st Place
RUSSIA
2nd Place
ITALY
3rd Place
SERBIA
4th Place
BULGARIA

Detailed Standing
 
Latest News

Competition Overview
Small Countries Division
From 24/05/2012 to 30/06/2013
1st Round
From 11/05/2012 to 21/05/2012
2nd Round
From 06/09/2012 to 17/09/2012
3rd Round
From 31/05/2013 to 09/06/2013
Final Round in DENMARK & POLAND
From 20/09/2013 to 29/09/2013

LiveScore
There are no matches appointed for today


Photogallery
29/09/13
MF-36-RUSSIA vs ITALY & AWARDS CEREMONY

Individual Awards
MVP

MUSERSKIY Dmitriy
RUSSIA
Best Scorer

ATANASIJEVIC Aleksandar
SERBIA
Best Spiker

VETTORI Luca
ITALY
Best Server

ZAYTSEV Ivan
ITALY
Best Blocker

LISINAC Srecko
SERBIA
Best Receiver

ALEKSIEV Todor Nikolaev
BULGARIA
Best Libero

VERBOV Alexey
RUSSIA
Best Setter

GRANKIN Sergey
RUSSIA